Hall of Fame Inductees by Year of Induction:  (click here to view inductees by class)

2016:

Donald "Ducky" Peters - 1955
Chris Seglem - 1964
Dusty Bryan - 1973
Nancy Crouthamel Spinosa - 1975
Staca Urie Shehan - 1995
1967 Championship Football Team

2015:

Scott Green - 1969
Arnie Menge - 1972
Judie Taylor Berry Barroll - 1972
Bill Kilkenny III - (deceased) - 1986
J.J. Kelso- 1988
Debbie O'Neil Wolf - 1999
Coaches Award - Wayne Finkbeiner

2014:

Jim Plummer - 1967
Wendy Paschal-Repchick - 1982
Michael Millane - 1984
Karen Meier Kegley - 1986
Dave Binder - 1992
Jennifer Henley - 1998
Team Award - 1968 and 1969 Girls Basketball Team

2013

Leroy "Corky" Brown, '54
John Rimmer, '59
Tuck Elfman, '60
Christina Huebner Cummiskey, '73
Scott Seiz, '77
Monica Hughes Gentile, '81
Chris Theiss, '83
Jen Corvigno, '99

2012

Tom Ulrich, Coach
Earl Huber, '54
Bill Buchanan, '57
Max Guydon, '72
Steve Jensen, '72
Kathy Corcoran, '97
Dave Armstrong, '98
1978 Championship Basketball Team

2011

Phillip Angle, Coach
Frank Buckner, '54
Fred Leuz, '57
Marjorie Bloom Angert, '60
Jerry Ewers, '60
Kathleen Braznock Aarons, '62
Frank Arcade, '66
Bill Bradley, '74
Karli Schilling, '96

2010

Walt Smerconish, Community
Wilbur Wright, '53
Barbara Bechtel Holmes, '61
Wendy Evans Sleicher, '68
Andy Syme, '69
Nancy Schaeffer, '69
Donald Hubler, '71
Mike Petry, '89
1960 Championship Football Team

2009

Marge Bullock, Community
James Johnson, '62
Eric Bass, '68
Jim Jensen, '76
Lynley Buchanan Sturza, '81
Donna Czerniakowski Hackley, '83
Dick Beck, '85
1959/60 Rifle Team

2008

Sid Hunsberger, Coach
John Stratton, '58
Nancy Springs, '62
Chuck Driesbach, '70
Peggy Wild Hoffman, '75
Anthony Ventresca, '88
1968 One Mile Relay Team
1973 Two Mile Relay Team

2007

Mary Pfeiffenberger West, Coach
Orville Wright, '51
Jim Keresztury, '67
Karen Hansell, '72
Susan Hawes Stewart, '76
Scott Somerville, '81
Rob Swett, '93

2006

Frank Freitag, Coach
Janis Good Turczyn, '64
Fred Dunn, '68
Kari Williams Tyksinski, '79
Ivan Lesnik, '80
Margie Lawrence, '83
Scott Warren, '94
Tim McAteer, '98

2005

Marguerite Spencer Galuska, Coach
Ruth Thompson Detweiler, '58
Phoebe Williams Kelly, '62
Ken Williams, '66
Alan Bernabei, '68
Jack Evans, '71
Barry Compton, '78
Nancy Meisinger, '82
Todd Wiley, '89
Mike Moyer, '93

2004

William Wolfe, Coach
Betty Gommel Minnucci, '60
Richard Burge, '64
D. Scott Steelman, '66
Tom Duff, '72
Patrick Carey, '73
Frank Case, '76
Diane Bradley, '78
Larry Larsen, '80
Mike Pettine, Jr., '84
Donna Flatch-Booth, '89
Steve Casale, '90

2003

John Maskas, Coach
Carol Morrow, Coach
Tom Redfield, '51
Ann Lutz Romano, '54
Barbara Stratton Miller, '54
Ed Williams, '68
Mike Carey, '71
Deborah Covington-White, '77
Nicole McNichol Ventresca, '90
Meghan Spratt Mannino, '93
1993 State Champion Girls Soccer Team

2002

Robert A. Shaffer, Community
Ann Paul Gold, Coach
Linda Nixon, '63
Doug Shobert, '68
Jeff Taylor, '69
Polly Case Glowatz, '70
Ron Righter, '70
Dave Armstrong, '78
Alison Cuthbert-Bronico, '81
Amy Cordes-O’Neil, '88
Jackie Gilmore VanWagner, '88
Nikki Osmers, '92
1991 State Champion Football Team

2001

Rod Stone, Coach
Dr. Charles Burmeister, Community
Ken Huber, '52
Jim Radcliff, '52
Ed Redfield, '53
Brian McCullough, '66
Scott Strong, '79
Steve Romesburg, '81
Karin LaBerge-Swenson, '82
Matt Baggett, '87
Allyson Baker, '92
1981 State Champion Field Hockey Team

2000

Stanley MacFarlane, Coach
Mike Pettine, Sr., Coach
Don Fritz, '53
Lee Robinson, '54
Nat Duckett, '61
Bud Dyer, '64
John Tomlinson, '65
Jeff Stempel, '72
Jennifer Gowan-McGarry, '78
Kevin Ward, '79
Sharon Seiz, '85
Randy Cuthbert, '88
Maggie Moyer, '95
Michele Ruzicka, '95

CONTACT US VIA E-MAIL: cbwhof@gmail.com

Site Maintained by KELLEY MYRES TRACY '85  DOYLESTOWN WEB DESIGN